Procedury zgłoszeń
Przedkładanie właściwym organom państw członkowskich szczegółowych informacji na temat wyrobów tytoniowych oraz wyrobów powiązanych jest dokonywane elektronicznie poprzez wspólną dla wszystkich państw członkowskich platformę IT, administrowaną przez Komisję Europejską.
UWAGA!!!
Dla wyrobów tytoniowych
Przekazanie informacji za pośrednictwem wspólnego elektronicznego systemu przekazywania danych w formacie określonym w Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2015/2186 z dnia 25 listopada 2015 r., będzie równoznaczne w wypełnieniem obowiązków ustawowych, o których mowa w art. 8a ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Dla e-papierosów
Przekazanie informacji za pośrednictwem wspólnego elektronicznego systemu przekazywania danych w formacie określonym w Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2015/2183 z dnia 24 listopada 2015 r., będzie równoznaczne w wypełnieniem obowiązków ustawowych, o których mowa w art. 11b ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Poniżej znajdują się ogólne informacje na temat przebiegu zgłaszania:
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest stworzenie konta na EU Login. Jest to w szczególności obowiązkowy punkt dla zgłaszających, którzy zamierzają skorzystać z aplikacji „Client/Stand-Alone”. EU Login jest to System Uwierzytelniania Komisji Europejskiej. Umożliwia on użytkownikom dostęp do szeregu systemów informatycznych Komisji przy użyciu pojedynczej nazwy użytkownika i hasła.
Kolejnym krokiem jest przystąpienie do uzyskania ID (tylko producent i importer mogą ubiegać się o nadanie ID), w tym celu:
- pobierz formularz rejestracyjny (Aby pobrać plik, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „zapisz link jako) ;
- przeczytaj uważnie instrukcję zawartą w formularzu;
- wypełnij formularz;
- prześlij kompletny formularz rejestracyjny.
Po wpłynięciu do KE formularza, rozpocznie się proces przypisania numeru ID dla zgłaszającego. KE może poprosić zgłaszającego o uzupełnienie brakujących/dodatkowych informacji. Ponadto KE informuje, iż będzie się starała w jak najkrótszym czasie przydzielać numery ID, jednakże w najgorętszym okresie może to potrwać nawet kilka dni.
Jeżeli mamy już indywidualny numer ID, możemy przystąpić do zgłoszenia.
Poniżej szczegółowe informacje na temat wymagań związanych z procesem zgłoszenia w Polsce dla poszczególnych wyrobów:
- wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, tytoń fajkowy, cygara, cygaretki, wyroby tytoniowe bezdymne);
- nowatorskie wyroby tytoniowe;
- papierosy elektroniczne i pojemniki zapasowe;
- wyroby ziołowe do palenia.
Poniżej opisujemy 2 sposoby, za pomocą których przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać swoje wyroby do właściwych organów krajowych:
- poprzez aplikację samodzielną (Client/Stand-Alone application) – aplikacja odpowiednia dla firm z nierozbudowaną infrastrukturą IT. Dostęp jest bezpłatny.
- poprzez aplikację system do systemu (System-to-system submissions) – skierowaną do firm z rozbudowaną infrastrukturą IT. Korzystanie z tego sposobu wymaga posiadania dostępu do sieci e-Delivery, która jest kompatybilna z siecią KE i zapewnia bezpieczny transfer danych. Więcej informacji na temat sieci e-Delivery można znaleźć poniżej:
https://ec.europa.eu/cefdigital/wiki/display/CEFDIGITAL/eDelivery
Więcej dokumentów technicznych związanych z zainstalowaniem i korzystaniem z platformy można znaleźć na CircaBC (trzeba mieć konto na platformie EU Login):
- Latest versions of technical documents, a następnie
- XML submission through web interface i w dalszej kolejności
- tpd-xml-creator-tool-1.3.zip.
- Latest versions of technical documents, a następnie
- XML submission through web interface i w dalszej kolejności
- ETRUSTEX_tutorial.pdf.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi dokumentami znajdujacymi się na CircaBC.
Warto również zapoznać się z poniższymi dokumentami:
- decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2183 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiająca wspólny format zgłaszania papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych;
- decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2186 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiająca format przekazywania i udostępniania informacji o wyrobach tytoniowych.
Ponadto Komisja podała adresy mailowe do kontaktu w razie problemów:
- techniczne problemy należy zgłaszać pod adres mailowy: SANTE-EUCEG-ITSUPPORT@ec.europa.eu(można dołączać „print screen” wyświetlanych błędów);
- pozostałe problemy i zapytania należy przesyłać na adres mailowy: SANTE-EU-CEG@ec.europa.eu.
Powyższe informacje można znaleźć na stronie KE: