/ Współpraca zagraniczna
OECD
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju(Organization for Economic Co-operation and Development – OECD)
OECD jest międzyrządową organizacją gospodarczą, powołaną do życia w 1960 r. na mocy Konwencji Paryskiej, podpisanej w 1960 r. Jest bezpośrednią sukcesorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), powstałej w 1948 r.
w celu odbudowy Europy ze zniszczeń wojennych w ramach realizacji Planu Marshalla.
Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu. Funkcję Sekretarza Generalnego OECD od dnia 1 czerwca 2006 r. pełni Angel Gurria (Meksyk).
Głównym celem OECD jest koordynacja polityki społeczno-ekonomicznej krajów członkowskich w celu stymulowania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, rozwoju społecznego oraz międzynarodowego handlu i przepływów kapitałowych. W związku z tym Organizacja opracowuje wspólne zasady działania w poszczególnych dziedzinach gospodarki, które przyjmują postać zaleceń, rezolucji, deklaracji, umów.
Biuro współpracuje z OECD w ramach Specjalnego Programu Kontroli Chemikaliów, obejmującego następujące zagadnienia:
- Metody badań substancji chemicznych,
- Dobra Praktyka Laboratoryjna,
- Ocena ryzyka,
- Kontrola ryzyka,
- Harmonizacja klasyfikacji i oznakowania w skali globalnej,
- Współpraca w ocenie ryzyka stwarzanego przez substancje istniejące,
- Metodyka (Q)SAR,
-
Nanomateriały.
Pracownicy Biura reprezentują Polskę na odbywających się co 9 miesięcy Wspólnych Spotkaniach Komitetu Chemikaliów oraz Grupy Roboczej do spraw Chemikaliów, Pestycydów i Biotechnologii, na których przedstawiciele państw OECD oceniają wykonanie podjętych działań i nakreślają zadania na przyszłość. Zagadnienia omawiane na spotkaniach obejmują dodatkowo problematykę środków ochrony roślin, produktów biobójczych, biotechnologii, wypadków chemicznych, rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń oraz nowej żywności i pasz.
Pracownicy Biura lub eksperci z innych instytucji wyznaczeni przez Biuro biorą udział w pracach OECD w zakresie oceny ryzyka, metod badań substancji chemicznych, Dobrej Praktyki Laboratoryjnej, narzędzia QUSAR, programu IUCLID
i nanomateriałów.
Linki: